

EN 10217-2 P265GH je standardna in široko uporabljena specifikacija materiala za proizvodnjo spiralno varjenih jeklenih cevi s potopljenim oblokom (SSAW).[citat:1, citat:3, citat:4]. Ta kombinacija je običajen izdelek, ki ga ponujajo številni svetovni proizvajalci za aplikacije z visokim-temperaturnim tlakom, kot so kotli, toplotni izmenjevalniki, pregrevalniki in industrijski procesni cevovodi, ki zahtevajo lastnosti pri povišani temperaturi [citiranje:3, citat:6, citat:9].
Oznaka "EN 10217-2 P265GH spiralna potopljena obločna cev" združuje višji{3}}razred visoko{5}}temperaturnega tlaka (P265GH) iz evropskega standarda za tlačne cevi s postopkom spiralnega varjenja za rešitve cevi velikega{6}}premera, ocenjene na tlak, ki zahtevajo zajamčeno delovanje pri povišanih temperaturah in skladnost s PED [citat:3, citat:9].
📋 Ključne specifikacije za cev EN 10217-2 P265GH SSAW
Spodnja tabela povzema primarne specifikacije za ta izdelek, ki temeljijo na izčrpnih industrijskih podatkih [citiranje:2, citat:3, citat:4, citat:5, citat:6, citat:8, citat:9].
| Atribut | Opis |
|---|---|
| Standardno | EN 10217-2: "Varjene jeklene cevi za tlačne namene - Tehnični dobavni pogoji - 2. del: Električno varjene cevi iz ne-legiranega in legiranega jekla z določenimi lastnostmi pri povišani temperaturi" [citat:3, citat:8, citat:9]. |
| Razred jekla | P265GH: Višja-trdnost pri visokih-temperaturnih tlakih. »P« označuje namen tlaka, »265« označuje minimalno mejo tečenja v MPa, »GH« pa pomeni »pline« in »visoko« temperaturo, kar kaže na primernost za uporabo pri povišanih temperaturah [citat:2, citat:5, citat:9]. |
| Številka materiala | 1.0425[citat:2, citat:5, citat:8]. |
| Proizvodni proces | Spiralno varjenje pod praškom (SSAW/HSAW/SAWH): Izdelano iz vroče{0}}valjanega jeklenega zvitka, z varjenim šivom, ki poteka neprekinjeno v spirali vzdolž dolžine cevi. EN 10217-2 dovoljuje tako vzdolžno (SAWL) kot vijačno (SAWH) šivno varjenje [citat:1, citat:3, citat:4]. |
| Kemijska sestava (največ %) [citat:2, citat:5, citat:8, citat:9] | Ogljik (C):0,20 % maks Silicij (Si):0,40 % maks Mangan (Mn):1,40 % maks Fosfor (P):0,025 % maks Žveplo (S):0,020 % maks Aluminij (Al total): Večji ali enak 0,020 % min(obvezno za stopnje GH) Cr+Cu+Mo+Ni:0,70 % največ skupnih preostalih elementov CEV:Manjše ali enako največ 0,43 % [navedba:3, navedba:5] |
| Mehanske lastnosti pri sobni temperaturi [citiranje:2, citat:5, citat:8, citat:9] | Meja tečenja (t manj kot ali enako 16 mm): 265 MPanajmanj Meja tečenja (16 < t manj kot ali enako 40 mm): 255 MPanajmanj Natezna trdnost: 410-570 MPa Raztezek (vzdolžni):Večje ali enako23% Raztezek (prečni):Večje ali enako21% |
| Meja tečenja pri povišani temperaturi (Rp0,2 min, MPa) [citat:3, citat:5, citat:8] | 100 stopinj:226 MPa 150 stopinj:213 MPa 200 stopinj:192 MPa 250 stopinj:171 MPa 300 stopinj:154 MPa 350 stopinj:141 MPa 400 stopinj:134 MPa |
| Lastnosti vpliva [citiranje:2, citat:5, citat:8, citat:9] | Charpy V-zarezni udarec: 40 J najmanj pri 0 stopinjah (vzdolžno) 28 J najmanj pri -10 stopinjah (vzdolžno, možnost 5) 27 J najmanj pri 0 stopinjah (prečno) |
| Tipičen obseg velikosti [citiranje:3, citat:4, citat:6] | Zunanji premer:219 mm do 4064 mm (približno. 8" do 160") za SSAW [navedba:3, navedba:6] Debelina stene:5 mm do 60 mm (običajno območje 6-32 mm) [citat:3, citat:5] Dolžina:3 m do 18 m standardno; na voljo do 25 m |
| Ključne zahteve za testiranje [citiranje:3, citat:5, citat:8, citat:9] | Kemijska analiza:Na zasedbo Natezni preskus:Pri sobni temperaturi (na serijo) Natezna trdnost pri povišani temperaturi:Ko je določeno Preizkus udarca: Obvezna Charpyjeva V-zareza pri 0 stopinjah(40J vzdolžno) Preskus upogiba:Za celovitost zvara Preskus sploščenja:Za duktilnost Hidrostatični preskus:100% cevi; večji ali enak 1,5 × konstrukcijski tlak za več kot ali enako 10 sekund; max 7 MPa [citat:8, citat:9] NDT zvara: 100% ultrazvočni ali radiografski pregledcelotnega zvara [citat:3, citat:5, citat:8] Vizualni pregled:100% cevi |
| Testne kategorije [citiranje:3, citat:5, citat:8] | TC1:Standardna preskusna kategorija za cevi iz ne{0}}legiranega jekla, vključno z obveznim preskusom udarcev in NDT zvarnega šiva TC2:Izboljšana preskusna kategorija z dodatnim NDT telesa cevi; obvezno za cevi iz legiranega jekla |
| Temperaturno območje | Zasnovan zastoritev pri povišani temperaturido400 stopinjz zajamčenimi lastnostmi meje tečenja [citat:2, citat:5, citat:8, citat:9]. |
| Skladnost s PED | EN 10217-2 je usklajen z EU Direktivo o tlačni opremi 2014/68/EU. Cevi, izdelane po tem standardu s certifikatom EN 10204 tipa 3.1, so primerne za tlačno opremo z oznako CE- [citat:3, citat:8, citat:9]. |
| Pogoste aplikacije [citiranje:3, citat:6, citat:9] | Kotlovske cevi; pregrevalne cevi; izmenjevalniki toplote; napajalne vode v elektrarnah; cevi za paro; industrijske procesne cevi pri povišanih temperaturah (do 400 stopinj); cevovodi kemičnih obratov; tlačne posode; sistemi daljinskega ogrevanja. |
| Certificiranje | Potrdilo o preizkusu mlina doEN 10204 Tip 3.1(ali tip 3.2 za neodvisno preverjanje) s popolnimi rezultati testiranja, zapisi o sledljivosti in dokumentacijo PED [navedba: 3, navedba: 5, navedba: 8]. |
📊 Primerjava razredov EN 10217-2
P265GH je višji-razred trdnosti v specifikaciji EN 10217-2, ki ponuja vrhunsko zmogljivost za zahtevnejše aplikacije pod pritiskom. Spodnja tabela prikazuje njegov položaj glede na druge ocene [citat:2, citat:5, citat:8, citat:9]:
| Ocena | Najmanjša meja tečenja (MPa) | Natezna trdnost (MPa) | Udarno testiranje (0 stopinj) | Ključna značilnost | Tipična uporaba |
|---|---|---|---|---|---|
| P195GH | 195 | 320-440 | 40J | Vhodna-visoka-temperatura | Niz{0}}tlačni kotli, izmenjevalniki toplote |
| P235GH | 235 | 360-500 | 40J | Srednje jakosti | Splošna uporaba kotlov, cevi za elektrarne |
| P265GH | 265 | 410-570 | 40J | Večja moč - NAJŠE UPORABLJEN | Visokotlačne kotlovne-cevi, komponente pregrevalnika, cevi za paro |
| 16Mo3 | 280 | 450-600 | 40J (20 stopinj) | Cr{0}}Mo legirano jeklo | Delovanje pri visoki-temperaturi do 500 stopinj |
📏 Dimenzijska toleranca
EN 10217-2 določa naslednje tipične tolerance za cevi SSAW [navedba: 3, navedba: 5, navedba: 8]:
| Parameter | Strpnost |
|---|---|
| Zunanji premer (D manj kot ali enako 219,1 mm) | ±1 % ali ±0,5 mm (kar je večje) |
| Zunanji premer (D > 219,1 mm) | ±0.75%določenega premera |
| Debelina stene (T manj kot ali enako 5 mm) | ±10 % ali ±0,3 mm (kar je večje) |
| Debelina stene (T > 5 mm) | ±8% |
| Naravnost | Manj ali enako0.0015 × L(največ 3 mm na meter) [citat:4, citat:7, citat:8] |
| Dolžina (L manj kot ali enako 6000 mm) | 0 – +10 mm (D < 406,4 mm); 0 – +25 mm (D Večji ali enak 406,4 mm) |
| Dolžina (6000 < L manj kot ali enako 12000 mm) | 0 – +15 mm (D < 406,4 mm); 0 – +50 mm (D Večji ali enak 406,4 mm) |
| Zunaj--okroglosti (D > 406,4 mm, D/T manj kot ali enako 100) | Manj ali enako2% |
🔍 Ključne točke, ki jih je treba razumeti
Kaj pomeni "EN 10217-2 P265GH".: To je evropski standard za varjene tlačne cevi z določenimi lastnostmi pri povišani temperaturi. P265GH je višji-trdni razred z minimalno mejo tečenja265 MPapri sobni temperaturi. Pripona "GH" označuje primernost zaPliniinvisokotemperaturna storitev, z zajamčenimi lastnostmi do 400 stopinj [citiranje:2, citat:5, citat:9]. Cevi v skladu s tem standardom so zasnovane tako, da izpolnjujejo bistvene varnostne zahteve Direktive EU o tlačni opremi (PED) 2014/68/EU [citiranje:3, citat:8].
Zmogljivost pri povišani temperaturi: Ključna značilnost P265GH je njegovazagotovljena trdnost pri povišanih temperaturahdo 400 stopinj. Meja tečenja se zmanjšuje s temperaturo, kot je prikazano v zgornji tabeli [citat:3, citat:5, citat:8]. To načrtovalcem omogoča izračun dovoljenih napetosti za aplikacije pri visokih-temperaturah z uporabo navedenih vrednosti Rp0,2.
Obvezne lastnosti vpliva: zahtevajo se ocene GHobvezen preskus udarca po Charpyju pri 0 stopinjah(40J vzdolžni najmanj), kar zagotavlja žilavost za varnost-pri kritičnem tlaku [citiranje:2, citat:5, citat:8].
Zahteva za aluminij: P265GH zahtevaminimalna vsebnost aluminija 0,020 %za prečiščevanje zrn, zagotavljanje fine{0}}zrnate strukture in izboljšanih mehanskih lastnosti, kar je ključna zahteva za skladnost s PED [citirano:2, citatno:5, citatno:8].
Skladnost s PED: EN 10217-2 je usklajen zDirektiva EU o tlačni opremi 2014/68/EU. Za cevi, izdelane po tem standardu s certifikatom EN 10204 tipa 3.1, se domneva, da so v skladu z bistvenimi varnostnimi zahtevami PED in so lahko označene z oznako CE [navedba: 3, navedba: 8, navedba: 9].
Testne kategorije[citat:3, citat:5, citat:8]:
TC1: standardna preskusna kategorija za cevi iz ne-legiranega jekla, vključno s kemično analizo, nateznim preskusom, preskusom sploščenja,obvezno testiranje udarcev, in NDT zvarnega šiva
TC2: Izboljšana testna kategorija zdodatni NDT telesa cevi; obvezno za cevi iz legiranega jekla (npr. 16Mo3)
Več-certifikacija: Številni proizvajalci ponujajo cevi P265GH, ki so več-certificirane za pokrivanje drugih standardov. Na primer, Tata Steel Inline™ 265 je certificiran po EN 10217-2 P265GH, API 5L Grade B, API 5L X42, EN 10217-1 P265TR1/TR2 in EN 10219 S275J2H, kar ponuja prilagodljivost za projekte z več zahtevami.
Prednosti SSAW za P265GH: Postopek spiralnega varjenja ponuja posebne prednosti za cevi velikega-premera, skladne s PED-[citation:3, citat:4, citat:6]:
Zmogljivost velikega premera: Lahko ekonomično proizvaja cevi do premera 160".
Skladnost s PED: EN 10217-2 izrecno dovoljuje SAWH (vijačno varjenje pod praškom) za aplikacije pod pritiskom
Dolge dolžine: Dolžine do 25 m zmanjšajo fuge
100 % NDT: Obvezen ultrazvočni ali radiografski pregled zagotavlja kakovost zvarov [citiranje:3, citat:5, citat:8]
🔧 Proizvodni proces za cev EN 10217-2 P265GH SSAW
Proizvodni proces sledi izboljšanemu nadzoru kakovosti, ki je primeren za certificiranje GH in skladnost s PED [citiranje:3, citat:5, citat:8]:
| korak | Opis |
|---|---|
| 1. Priprava surovin | Vroče{0}}valjani jekleni koluti, ki ustrezajo kemijskim zahtevam P265GH (popolnoma obdelano, drobnozrnato jeklo z Al večjim ali enakim 0,020 %), se izravnajo, pregledajo in-rezkajo na robovih [citat:3, citat:5, citat:8]. |
| 2. Spiralno oblikovanje | Jekleni trak se neprekinjeno oblikuje v valjasto obliko pod določenim kotom vijačnice pri sobni temperaturi z uporabo JCOE ali podobne tehnologije oblikovanja [citat:3, citat:4]. |
| 3. Varjenje pod praškom | Dvo-stransko avtomatsko varjenje pod praškom (znotraj in zunaj) ustvari spiralni šiv s popolnim prebojem. SAW cevi so lahko izdelane z vzdolžnimi (SAWL) ali vijačnimi (SAWH) šivi [citat:1, citat:3, citat:4]. |
| 4. Ne-destruktivno testiranje | 100% ultrazvočni (UT) ali radiografski (RT) pregledcelotnega zvara je obvezna po zahtevah EN 10217-2 [citat:3, citat:5, citat:8]. Za TC2 je potreben dodaten NDT telesa cevi. |
| 5. Hidrostatično testiranje | Vsaka cev je bila posamično preizkušena, da se preveri celovitost tlaka (večji ali enak 1,5 × projektni tlak, večji ali enak 10 sekundam; največ 7 MPa) [citat:8, citat:9]. |
| 6. Mehansko testiranje | Natezni preskusi (sobna temperatura in po izbiri povišana temperatura), preskusi sploščenja, preskusi upogibanja inobvezen preskus udarca po Charpyju pri 0 stopinjahza preverjanje lastnosti [citat:2, citat:5, citat:8]. |
| 7. Dimenzijski pregled | 100-odstotno preverjanje mer, ravnosti in končne pravokotnosti po tolerancah EN 10217-2. |
| 8. Končna obdelava | Konci, pripravljeni (navadni ali poševni) za varjenje na terenu; poševni konci za debelino stene > 4 mm običajno [citat:3, citat:5]. |
| 9. Certificiranje | EN 10204 Inšpekcijski certifikat tipa 3.1 ali 3.2 s popolno sledljivostjo, kemijsko analizo, mehanskimi lastnostmi, rezultati NDT in dokumentacijo PED [citiranje:3, citat:5, citat:8]. |
🏭 Aplikacije
EN 10217-2 Cevi P265GH SSAW se pogosto uporabljajo v zahtevnih visokotemperaturnih tlačnih aplikacijah [citiranje:3, citat:6, citat:9]:
| Aplikacija | Temperaturno območje | Zakaj smo izbrali P265GH |
|---|---|---|
| Kotlovske cevi | Do 400 stopinj | Zagotovljena visoka temperaturna trdnost; večja trdnost kot P235GH za višje pritiske [citat:3, citat:9] |
| Pregrevalne cevi | Do 400 stopinj | Odlična-odpornost proti lezenju pri visokih temperaturah; obvezne udarne lastnosti |
| Toplotni izmenjevalniki | Do 400 stopinj | Dobra varivost; certificiran nazivni tlak; Skladnost s PED |
| Cevi za paro | Do 400 stopinj | Zanesljivo delovanje; popolna sledljivost; Oznaka CE [citat:3, citat:9] |
| Cevovodi elektrarne | Do 400 stopinj | Večja trdnost omogoča manjšo debelino stene [citat:3, citat:6] |
| Industrijski procesni cevovodi | Do 400 stopinj | skladnost z evropskimi standardi; primeren za-tekočine z visoko temperaturo |
| Tlačne posode | Do 400 stopinj | Aplikacije kategorije PED II, III, IV s posebnim pregledom |
| Napajalne vode | Do 300 stopinj | Odlična zmogljivost v sistemih elektrarn |
📝 Pomembni premisleki
Skladnost s PED: EN 10217-2 je usklajen zDirektiva EU o tlačni opremi 2014/68/EU. Cevi v skladu s tem standardom s certifikatom EN 10204 tipa 3.1 so primerne za tlačno opremo z oznako CE- [navedba: 3, navedba: 8, navedba: 9].
Izbira testne kategorije: Za kritične aplikacije navediteTC2preskusna kategorija, ki vključuje dodatni NDT telesa cevi in je obvezna za cevi iz legiranega jekla [citiranje:3, citat:5, citat:8].
Dodatne možnosti :
Možnost 4: Preizkušanje udarcev pri določeni temperaturi (npr. -20 stopinj)
Možnost 5: Dodaten vzdolžni udarni preskus pri -10 stopinjah (najmanj 28 J)
Možnost 2: Strožje omejitve vsebnosti bakra za izboljšano sposobnost oblikovanja
Zmanjšanje temperature: Projekt mora upoštevati zmanjšanje meje tečenja pri povišanih temperaturah. Uporabite podane vrednosti Rp0,2 za natančne izračune dovoljenih napetosti pri načrtovani temperaturi [citat:3, citat:5, citat:8].
Mednarodni ekvivalenti[citat:5, citat:10]:
ASTM A106 razred C(brezšivna, podobna moč)
DIN 17177 St42.8(nemška ustreznica)
JIS G 3456 STPT480(japonski ekvivalent)
ISO 9330-2 PH26
GB/T 5310 20G(Kitajski standard za kotlovske cevi)
Varljivost: P265GH ima dobro varivost z ogljikovim ekvivalentom (CEV manj kot ali enako 0,43). Za uporabo v tlačnih posodah je treba varilne postopke kvalificirati v skladu z ustreznimi kodeksi [citiranje:3, citat:5].
Popolna specifikacija: Pri naročilu navedite [citat:3, citat:5, citat:8]:
EN 10217-2, razred P265GH, preskusna kategorija [TC1 ali TC2], SAWH (spiralno varjeno), velikost (OD x Š), dolžina, končna obdelava
Standardna različica: [npr. EN 10217-2:2019]
Zahteve za premaz: [npr. goli, lak, FBE, 3LPE]
Morebitne dodatne možnosti (4. možnost, 5. možnost), če so potrebne
Certificiranje: EN 10204 tip 3.1 (ali tip 3.2)
📝 Povzetek
EN 10217-2 P265GH spiralno obločno varjene ceviso avrhunska, skladna s-PED in široko uporabljena izbiraza uporabo pri povišanem temperaturnem tlaku v skladu z evropskim standardom za tlačne cevi [citiranje:3, citat:6, citat:9, citat:10]. Z minimalno mejo tečenja pri sobni temperaturi265 MPain zagotovljene lastnosti pri povišani temperaturi do400 stopinj, te cevi ponujajo zanesljivo, stroškovno-učinkovito rešitev za kotlovne cevi, pregrevalnike, toplotne izmenjevalnike, parne cevi in druge zahtevne-temperaturne aplikacije [citirano:3, citirano:9].
TheRazred P265GHzagotavlja bistvene lastnosti, vključno z:
Zagotovljena visoka temperaturna trdnostz dokumentiranimi vrednostmi Rp0,2 do 400 stopinj [citat:3, citat:5, citat:8]
Obvezen Charpyjev preskus udarcapri 0 stopinjah (najmanj 40 J), kar zagotavlja trdnost za varnost-pri kritičnem pritisku [citiranje:2, citat:5, citat:8]
Najmanjša vsebnost aluminija (več kot ali enako 0,020 %)za prečiščevanje zrn in izboljšane lastnosti [citiranje:2, citat:5, citat:8]
Skladnost s standardom PED 2014/68/EUza tlačno opremo z oznako CE- [citiranje:3, citat:8, citat:9]
Dve testni kategoriji (TC1 in TC2)omogoča izbiro ustrezne ravni kakovosti glede na kritičnost aplikacije [citiranje:3, citat:5, citat:8]
Na voljo v premerih od219 mm do več kot 4000 mmz debelino sten do60 mmin dolžine do25m, so te cevi proizvedene s-stroškovno učinkovitim proizvodnim postopkom SSAW, hkrati pa izpolnjujejo stroge zahteve specifikacije EN 10217-2 [navedba:3, navedba:4, navedba:6].
P265GH jenajpogosteje uporabljen visoko{0}}temperaturni razredv družini EN 10217-2 za visokotlačne kotle in pregrevalnike. Za uporabo nad 400 stopinjami do 500 stopinj navedite razred legiranega jekla16Mo3[citat:8, citat:9].
Pri naročanju se prepričajte, da jasno navedete celoten standard z razredom, preskusno kategorijo (TC1 ali TC2), proizvodnim postopkom (SAWH), zahtevanimi merami in kakršnimi koli premaznimi ali dodatnimi zahtevami, ki temeljijo na vaši specifični uporabi in zahtevah PED [navedba: 3, navedba: 5, navedba: 8].





